O NÁS

 

Výtvarné centrum Chagall, které zahájilo činnost 10. září 1990, patří k nejstarším soukromým galeriím v Ostravě a svými mnohostrannými aktivitami, šíří působnosti a kvalitou projektů dávno přesáhlo význam regionu. Ve svých dvou galeriích v Ostravě a Brušperku prezentuje díla předních českých a zahraničních autorů. Tak mohli návštěvníci zhlédnout výstavy E. Ovčáčka, V. Komárka, V. Suchánka, F. Grosse, J. Baucha, F. Tichého, K. Lhotáka, J. Koláře, B. Kolářové, O. Zoubka, J. Lieslera, J. Istlera, K. Kodeta, J. Saudka. Galerie připravila výstavu grafiky nejvýznamnějších mistrů světového umění 20. století - M. Chagalla, J. Miró, S. Dalího a P. Picassa. Trvalé místo ve výstavním plánu zaujímají výstavy tematické. Za pozornost stojí výstavy "Fantazijní realizmus v Čechách" v roce 1998, "Ostrava ve výtvarném umění" v roce 1999 a 2007,  "Erotika ve slovenském výtvarném umění" v roce 1999, "Výstava skupiny 42" v roce 1995, či „Výtvarné doteky visegrádské čtyřky“ v roce 2001  .

Výtvarné centrum Chagall, jak již napovídá název, poskytuje jako jediné v republice komplexní služby v oblasti výtvarného umění. Vedle prodeje výtvarných potřeb také rámování, paspartování a další služby. Pravidelně jsou pořádány zájezdy za významnými výtvarnými akcemi v zahraničí. Stěžejním a nosným programem galerie je vydavatelská činnost. V jejím rámci již byly vydány více než dvě desítky publikací, především z oblasti výtvarného umění, hudby a poezie. Zásadním projektem současnosti je  dvacetijednadílný "Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2010", zpracovávaný odbornými pracovníky Výtvarného centra Chagall.

Mimořádnou pozornost věnuje galerie výtvarníkům mladým a tvůrcům netradičních výtvarných postupů. V roce 1999 a 2000 byly například uspořádány akce "Graffiti art Ostrava". Již několik let nacházejí stálé místo pro prezentaci své tvorby vedle významných tvůrců také mladí fotografové v Autorské galerii české fotografie. Další prostor je věnovaný fotografické tvorbě, který představuje více jak stovku nejvýraznějších fotografických osobností 20. století – F. Drtikolem a Sudkem počínaje a Saudkem, J. Štreitem,  D. Pepe a dalšími konče. 

Výtvarné centrum Chagall je jako živý organizmus. Neustále prochází změnami ve smyslu zkvalitnění. Mění se především dramaturgie výstavních plánů se snahou představit návštěvníkům to nejzajímavější a nejkvalitnější výtvarné umění.

 

 

Kdo je kdo...

PhDr. Petr Pavliňák - ředitel Výtvarného centra Chagall a majitel firmy

Helena Schmuckerová - galerie H

.

 

 

Hlavní menu


© Chagall 2015